Vodník byl i na rybářské baště v Unhošti

V sobotu 31. 8. 2019 se konal již tradiční pátý ročník akce: Den na rybářské baště v Unhošti. Již od rána slunce svítilo a  počasí se vyvíjelo celkem příjemným způsobem. Srdcaři z řad unhošťských rybářů, ale i jejich kolegů z HAF Clubu, myslivců, včelařů, kynologů, koňařů, mykologů, muzejníků a dalších kamarádů již pomalu dokončovali svá stanoviště a přípravu pochutin tak, aby na 14:00 bylo vše připravené. (Za toto patří všem, kteří se příprav účastnili jakýmkoliv způsobem, obrovské poděkování. Bez nich by tato akce nikdy nemohla být, a proto ještě jednou děkuji). Na všechno ze svého  místečka na rybníku Výtažník dohlížel unhošťský vodník Puškvorec.

Ve 14:00 hod. se „otevřely brány“ a pomalu začali chodit první návštěvníci. V areálu rybníků bylo pro děti, ale i pro dospělé, připraveno cca 18 stanovišť. Účastníci se mohli na některých stanovištích seznámit s různými rybářskými praktikami a zároveň si je vyzkoušet. Jednalo se hlavně o lovení kapra keserem, lov umělých rybek, nahazování do dálky a na cíl, jízda na pramici, vnadění nebo vázání mušek, které bylo součástí stanoviště rybolovných technik. Velký úspěch také mělo stanoviště zpracování ryb, kde byla ukázka prováděna v živém vstupu. Dále mohli děti a dospělí navštívit a seznámit se s činností např. myslivců, mykologů, kynologů, projet se na koni, pozorovat řezbáře v akci (vyřezával volavku z lípy) nebo si vyrýžovat nějakou tu zlatinku. Nechyběl ani Melicharův vlastivědný stan, který připravilo muzeum Unhošť, kde účastníci mohli mimo jiné vyzkoušet sušené uzené maso, připravené dle pravěkých praktik. V občerstvení na rybářské baště pak návštěvníci mohli ochutnat uzené a grilované kapry z vlastních chovů a vyhlášené pstruhy ze sádek v Mukařově.

Pro děti byla v rámci doprovodného programu připravena soutěž, kde dostaly pamětní hrací karty s mapkou sádek, do které sbíraly razítka za úkoly plněné na některých stanovištích. Kdo získal alespoň deset razítek, mohl si vyzvednout před rybářskou baštou nějaké drobné ceny jako bonbony, pexeso, bublifuk, omalovánky, zvýraznovač, náramky apod.. Ceny pro děti věnoval předseda SÚS Dušan Hýbner, za což mu patří také velké poděkování, při podpoře unhošťské mládeže. Děti dostaly při vyzvednutí také lístek s číslem a automaticky se dostaly do slosování. Celou akcí prošla cca stovka dětí, což při velikosti našeho města je myslím úspěch. Kolem 18:45 proběhlo slosování o dva tučné kapry z výlovu rybníku Bulhar, trička MO Unhošť a středočeské nožíky rybička.

Slosováním byl oficiální program akce ukončen a večer pokračoval v rybářské baště za znění hudby, která se krásně táhla údolím naší rybniční soustavy.

Doufám, že se návštěvníkům u nás líbilo a třeba někdy příště nás přijdou znovu navštívit. Závěrem bych chtěl všechny, co dočetli až sem, pozvat na opět již tradiční akci spojenou s výlovem rybníku Bulhar, která proběhne letos na podzim. Pro přesný termín sledujte webové stránky  MO Unhošť a budu se těšit na setkání.

PETRŮV ZDAR!

Pavel Helebrant
Předseda MO Unhošť

Sdílej článek:

Zásady ochrany osobních údajů

2019 ČRS, z.s. MO Unhošť, Křivoklátská 17, Unhošť  273 51, IČ: 70109982

webdesign: DTPak.cz s.r.o.