BRIGÁDY 2020 ZAČÍNAJÍ V NOVÉM KABÁTĚ

Je březen, a to znamená, že brigády začínají, a na víc v novém kabátě. Členové MO Unhošť věnujte zvýšenou pozornost tomuto článku. Výroční členská schůze 2020 schválila usnesením nový brigádní systém, který bych chtěl stručně v tomto článku představit.

Brigády už se nekonají každou sobotu a neděli od 7:00 do 10:00, jak tomu bylo až do minulého roku. Tento systém v naší MO fungoval po dlouhá léta, kdy po většinou členové výboru MO, případně delegovaní vedoucí, drželi tyto služby a dávali tak možnost odpracovat brigádnické povinnosti v ranních hodinách o víkendech. Tento systém byl vytvořen před více než 50 lety, kdy byl vyhovující dříve kladeným nárokům a také ve své době bylo odváděno na sádkách i revírech velké množství práce.

Doba se začala pomalu, ale jistě měnit. Bohužel, toto mělo za následek, že trend odpracovaných brigádnických hodin začal být klesající, a to trvá až doposud. V posledních letech byla návštěvnost na brigádách až mrazivě mizivá. Téměř veškerá brigádnická činnost v naší MO byla odpracována na výlovech nebo vyhlášených mimořádných brigádách. Stávalo se, že vedoucí  trávili v době od 7:00 do 10:00 u rybníků čas často sami, žádný brigádník nepřišel a akorát se ukrádal drahocenný čas vedoucím, kteří samostatně moc práce nevykonají. Členové brigády nenavštěvovali mimo jiné z důvodu, že tři hodiny o víkendu jim naruší celý zbylý program např. výlet s rodinnou, případně práci apod. Tento program si pro odpracování 23 hodin brigád museli narušit i několik víkendů, a tak si radši brigádní činnost zaplatili. Tato mrazivě mizivá účast v minulém roce byla jasný impuls k tomu, že je čas na změnu. Uspořádáváním mimořádných brigád, kdy se domluvila parta a jasná činnost, se ukázalo, že členové si udělají raději čas párkrát za rok, ale třeba i na celý den, a tímto způsobem se udělá velké množství práce.

Výbor MO se začal zabývat novým návrhem systému možnosti odpracování brigádních povinností, aby jej mohl představit na VČS. Po několika návrzích a diskusi nakonec výbor dospěl k závěru, že bude ideální uspořádat jednou měsíčně tzv. plánovanou brigádu, u které bude jasně stanoven termín, aby si jej mohl kdokoliv zatrhnout v kalendáři. Aby se to dobře pamatovalo, byla zvolena vždy třetí sobota v měsíci a rovnou určeno rozmezí měsíců, ve kterých se činnost odvádí, tj. březen až listopad. V ostatních měsících lze řešit potřebnou činnost mimořádnou nebo individuální brigádou. Tato dvě jsou další možnosti, jakým způsobem je možné odpracovat brigády v MO Unhošť. Pro ty, co mají chuť se spolkové činnosti věnovat ještě v hlubší úrovni, je možnost plnit tzv. kontrolu rybí obsádky a držet dohled na soustavě sádek. Aby nebylo pochyb o tom kdo, kdy, kde, jak, proč apod., byl výborem vypracován dokument, směrnice, který tento nový systém upravuje, a zároveň shrnuje všechny možnosti, které platily i v minulé době. Tento dokument si můžete přečíst a prostudovat v příloze níže zároveň i s rozpisem plánovaných brigád na letošní rok 2020. Tyto dokumenty naleznete kdykoliv později v rubrice důležité na úvodní stránce webu MO Unhošť: BRIGÁDY.

Věřím, že nový systém přinese i nové pracovní síly do naší party a společně nastolíme při brigádnické činnosti na soustavě a na revíru opět rostoucí trend celkového počtu odpracovaný hodin. U vody je pořád, co dělat, a je spousta práce. Finanční náhrady a případný nákup služeb zdaleka nenahradí činnost odvedou osobou se srdcem rybáře.

PETRŮV ZDAR!

Pavel Helebrant
předseda MO Unhošť  

                                   

Sdílej článek:

Zásady ochrany osobních údajů

2023 ČRS, z.s. MO Unhošť, Křivoklátská 17, Unhošť  273 51, IČ: 70109982

webdesign: DTPak.cz s.r.o.